Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu

Renowacje na radomskim cmentarzu rzymskokatolickim w 2017 roku

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, podjął decyzję o renowacji w 2017r. dwóch nagrobków na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej; Jana Mileyko oraz rodziny Surmackich.

SURMACKI2

Tegoroczne prace renowacyjne na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej przy ul. Limanowskiego, obejmą dwa bardzo cenne, dziewiętnastowieczne nagrobki; Jana Mileyko oraz grobowiec rodziny Surmackich. Zarząd Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu musiał wybrać spośród kilkudziesięciu zabytkowych nagrobków, te które potrzebują najpilniejszych prac konserwatorskich.

– Na radomskiej nekropolii mamy ponad 300 zabytkowych nagrobków, wpisanych do rejestru zabytków woj. mazowieckiego, z czego ponad 30 zostało w pierwszej kolejności wskazanych przez Komitet, do pilnych prac konserwatorskich. Tylko dzięki ofiarności społecznej, możemy niektóre z nich każdego roku ratować - mówi Sławomir Adamiec, zastępca przewodniczącego Komitetu.

- W 2017r. będzie to neoklasycystyczny, szlachecki nagrobek Jana Mileyko (ur. ok.1784 - 1842), pułkownika kawalerii i komendanta Radomia oraz grobowiec rodziny Surmackich, z lat 80-tych. XIX w, na którym wznosi się postument wykonany z piaskowca, zwieńczony krzyżem. Cokół nagrobka wyróżnia się wielkim bogactwem motywów dekoracyjnych. Postument upamiętnia urzędnika Wojciecha Surmackiego (1834-1882r.) i jego rodzinę. Obecnie czekamy na oferty od wykonawców prac konserwatorskich, które chcielibyśmy, aby ruszyły na początku czerwca. Natomiast prezentacja odnowionych nagrobków, nastąpi tradycyjnie, przed świętem Wszystkich Świętych – dodaje Adamiec.

Zarząd Komitetu liczy, że z dwóch tegorocznych kwest (wielkanocna w Wielką Sobotę i listopadowa we Wszystkich Świętych), uda się zebrać środki, które pozwolą wykonać wszystkie zaplanowane prace. W czasie ubiegłorocznej kwesty listopadowej, do puszek kwestujących trafiło ponad 33 tys. zł., za które Komitet wykonał renowację nagrobków: Marianny Niedźwieckiej oraz Stasia i Luci Kędzierskich. Tegoroczne prace, będą jednak bardziej kosztowne i wstępnie szacuje się, że przekroczą kwotę 40 tys. zł. W ciągu ponad 21 istnienia, Komitet zebrał łącznie ponad 577 tys. zł., dzięki którym odnowił 18 obiektów sztuki cmentarnej.

Cmentarz Rzymskokatolicki przy ul. Lilimanowskiego ma ponad 200 lat i należy do najstarszych w Polsce. Został założony w 1812 roku na działce o powierzchni 2 morgów, które ofiarował Wojciech Łodwigowski, „zamożny obywatel radomski”. Miejsce to położone było około 150 metrów na zachód od drogi zwanej „traktatem starokrakowskim”, poza rogatkami miejskimi „w polu” odległym około jednego kilometra od Radomia. Fundator, w aktach notarialnych z lat 1812-1813, występuje jako „... różnych posiadłości na Starym Mieście Radomiu właściciel”, oraz posiadacz pustego placu „... przy drodze publicznej z miasta Radomia ku miastu Szydłowcu idący” (źródło: waclaw.radom.pl). W 1985r. cmentarz został wpisany, do rejestru zabytków województwa radomskiego.

Na radomskim Cmentarzu Rzymskokatolickim pochowanych jest ponad 200 tys. zmarłych, wśród których spoczywają m.in.: żołnierze napoleońscy i Królestwa Polskiego, powstańcy styczniowi, legioniści Piłsudskiego, żołnierze z kampanii wrześniowej i czasu okupacji, w tym gen. Wł. Andersa, którzy walczyli pod Monte Cassino i po powrocie do Polski, zmarli na Ziemi Radomskiej. Tutaj pochowani są również m.in.: malarz batalista Józef Brandt († 2 czerwca 1915 w Radomiu), major T. Brzęk – Osiński, dr Teofil Rewoliński (1821 - 1899) - doktor medycyny i inspektor Urzędu Lekarskiego, wybitny Senator II RP Maciej Glogier i doktor Ludwik Przybyłko, Stanisław Wierzbicki (1865 - 1937) - znany restaurator Królestwa Polskiego i II Rzeczypospolitej;  biskup sandomierski  Paweł Kubicki - sufragan sandomierski 1871 - 1944, autor wielu dzieł historycznych, wychowawca szeregu pokoleń kapłańskich oraz biskupi radomscy: Edward Materski i Stefan Siczek.

 Autor:

źródło: SKOZCR w Radomiu 

Website template designed by Hurricane Media under GNU v2 license