Grób Marianny Chludzińskiej (Kwatera 4A)

 

 

Grób Marianny Chludzińskiej (Kwatera 4A)

 

Rodzaj grobu: nie zachował się

 

Typ nagrobka: urna na postumencie

 

Styl: neoklasycyzm

 

Materiał: piaskowiec, tablica – marmur

 

Wymiary: postument z cokołem – 80cm x 95cm x 210cm, trzon postumentu – 53cm x 79cm, podstawa płytowa – 115cm x 96cm  

 

Data: 1843

 

Sygnatura: brak

 

Stan zachowania: zły; nagrobek lekko przechylony w lewą stronę, ubytki w spoinach, zabrudzenia, omszenia,  na powierzchni piaskowca i marmuru zniszczenia strukturalne – ubytki, liczne wżery, złuszczenia, spudrowania, przebarwienia.

 

Uwagi: konieczna konserwacja.

 

Czworoboczny postument zwieńczony belkowaniem i urną na szczycie, ustawiony na boniowanym cokole z piętką, pod którym podstawa płytowa. Na frontalnej i tylnej ścianie postumentu marmurowe tablice, wprawione w płyciny, flankowane kanelowanymi pilastrami. Na ścianach bocznych postumentu płaskorzeźby : z lewej – laska Eskulapa, z prawej – dwie skrzyżowane płonące pochodnie, odwrócone głowniami ku dołowi i przewiązane szarfą. Urna owalna, z pokrywą, częściowo nakryta welonem, ustawiona na czterospadowej podstawie.      

 

Pokrywa i dolna część brzuśca urny puklowane.

 

Na tablicy od frontu tekst:

 

D(EO) O(OPTIMO) M(AXIMO)/ Maryannie  z  Roguskich / CHLUDZIŃSKIEJ 1 / w  49  Życia  19  Maja  1843 r(oku). / Zmarłej, / wdzięczny Syn 2 wystawił. //.

 

Na tablicy z tyłu:

 

Oto  wzor  zacnych  Kobiet  najgodniejsza  Matka / Któż stratą cnót przykładu do łez się nie wzruszy / Swiatła ze swych poświęceń dla ludzkości rzadka / Wyryła co sercu znanych część Anielskiej duszy / Cieniu spojrzyj na grób ten okryty żałobą / I pociesz swych przyjaciół co szczere łzy leią / Pociesz syna  tą błogą jedyną nadzieją / ZE CJĘ  wkrótce a zobaczy i połączy z TOBĄ

 

 a w zapisane oddzielnie : w krótce. 

 

1  Marianna 1v Chludzińska, 2v Ciborowska (ok. 1794-1843), córka Franciszka Roguskiego i Marianny z Wysokińskich, wdowa.

 

2  Franciszek Ksawery Chludziński, syn zmarłej, oficer wojsk polskich i sędzia trybunału w Radomiu. W chwili śmierci matki miał 29 lat i był wówczas pracownikiem (aktuariuszem) Sądu Policji Poprawczej Wydziału Radomskiego. Jego grób znajdował się w kwaterze 5A, niestety pozostała po nim tylko tablica w formie rozłożonej księgi, ułożona wtórnie na grobie Anny Maciejewskiej.

 

Lit. i źr. biogr.:

 

APR. USC Radom 1843, akt zgonu nr 207 ; w dokumencie podano, że w chwili śmierci miała 50 lat.
Luboński J. : op. cit., s.  

Lit. ob.:

 

Bochyński R.K., Plastyka nagrobkowa : op. cit., s. 35
Grodziński A., Karta ewidencyjna, 1976. Archiwum WUOZ w Warszawie Delegatura w Radomiu

 

Materiał zebrała i opracowała p.G. Kuncewicz.

 

 

Website template designed by Hurricane Media under GNU v2 license